24 maja 2016

KLASZTORY ŚW. ANTONIEGO I ŚW. PAWŁA

Klasztory Świętego Antoniego i Świetego Pawła, które należa do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, odnaleźć można przy jednej z oaz, na Arabskiej Pustyni Wschodniej. Ukryte między Górami Morza Czerwonego w odległości 350km na Południe od Kairu i  200km na Północ od Hurghady, sa jednymi z najstarszych klasztorów chrześcijańskich na świecie.

Klasztor Św. Antoniego w IV wieku n.e. zalożyli jego naśladowcy, w pobliżu groty w której Święty żył i zmarł. Według przekazów, urodzony w bogatej rodzinie w wieku 34lat doznał objawienia, rozdał swój majątek i poszukując odludnego miejsca dotarł aż na Pustynię Wschodnią. Przez wiele lat prowadził ubogie, ascetyczne życie, wypełnione medytacja i rozmyślaniami. Grota znajduje się 2km od klasztoru i wchodzi się do niej po 1200 schodach wykutych w skale.

Klasztor Św. Pawła założono w IV wieku n.e. wokół groty gdzie przez ponad 80lat żył i modlił sie Św. Paweł. Przy grocie było źródło wody i drzewo palmowe. Święty zjadał daktyle a liście palmowe wykorzystywał do okrycia się. Legenda mówi także, że codziennie kruk przynosił mu kawałek chleba.

Na terenie obu klasztorów odnajdziemy po kilka kościołów, święte źródła wody, ogrody, młyny, piekarnie – klasztory są samowystarczalnymi wioskami. Podziwiać można zbiory ilustrowanych manuskryptów w tym koptyjską wersję Boskiej Liturgii oraz wielobarwne malowidła naścienne .

Program wycieczki:

Wyjazd z Hurghady wcześnie rano, przejazd do klasztorów trwa okolo 3-3.5godz. Po terenie klaszoru oprowadzają nas mnisi, mówiący po angielsku. Podczas zwiedzania można zakupić pamiątki. Jest to okazja do zapoznania się ze sposobem życia tych wyjątkowych duchownych. Obecnie klasztory stają się popularnym celem pielgrzymek egipskich chrześcijan, ponieważ jest ich tu w Egipcie stosunkowo niewielu bardzo dbają o zachowanie tradycji i wspólnoty. Powrót do Hurghady okolo 18.00.

Wycieczka prywatna – cena zależy od ilości uczestników zainteresowane osoby i grupy prosimy o kontakt na adres mailowy hurghadawycieczki@o2.pl

Kontakt
Numer telefonu 00201065714894 jest naszym telefonem kontaktowym z turystami.

Proponuje po przylocie do Hurghady napisać na ten numer wiadomość WhatsApp lub Viber, możecie też pisać na nasz profil na facebook. Jeśli nie będziecie mieli dostępu do internetu, proszę o sms – w treści podajcie nazwę hotelu i numer pokoju w którym Państwo mieszkacie a także godzinę o której można zadzwonić.

Poznamy się, porozmawiamy i odpowiemy na Wasze wszystkie pytania.

Jeśli nie uda się Państwu wysłać sms, proszę w hotelowej recepcji zamówić rozmowę telefoniczna z numerem 01065714894 (za niewielka oplata)