24 maja 2016

Przydatne informacje

Przydatne informacje o Egipcie i Hurghadzie znajdziecie Państwo poniżej. 

Waluta – walutą obowiązująca w Egipcie jest funt egipski ( 1 le). W centrum Hurghady znajduje się kilka banków, gdzie bez problemu wymienić można walute zagraniczna wszelkiego rodzaju: dolary, euro, funty angielskie itd. Przed przylotem warto zaopatrzyć się w niewielką ilość drobnych dolarów lub euro – przydadzą się na napiwki. W wiekszości sklepów można płacić walutą obcą ale oczywiście przelicznik będzie mniej korzystny dla turysty! Wymieniane i przyjmowane są tylko nowe dolary te z tzw dużymi głowami.

Transport – turyści samodzielnie mogą bezpiecznie przemieszczać się po Hurghadzie. Do wyboru są taksówki lub microbusy. Planując wyjazd taksówka warto wcześniej zapytać w hotelowej recepcji ile powinniśmy zapłacić za kurs w interesujące nas miejsce. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, kiedy po powrocie z takiej wyprawy dowiadują sie Pańswto że kurs powinien kosztować trzy razy mniej niż zapłaciliście! Taksówek w Hurghadzie jest bardzo dużo, wystarczy wyjść przed hotel a już się pojawiają. Zanim wsiądziemy ustalamy z kierowcą cenę za kurs a płacimy ustaloną cenę, gdy już wysiądziemy z samochodu. Jazda mikrobusami jest raczej dla “zaprawionych” turystów. Mikrobusy zatrzymują się “na wezwanie”- nie ma przystanków. Musimy dokładnie wiedzieć, gdzie chcemy wysiaść. Przejazd busem jest jednak czasem kilkakrotnie tańszy niż taxi.

“Zemsta faraona” – niestety bardzo często wśród turystów przyjeżdżających do Egiptu, zdarzają się dolegliwości żołądkowe. Bóle brzucha, mdłości, biegunka, a w cięższych przypadkach wymioty i temperatra. W większości wypadków jest to spowodowane tym, że tutaj flora bakteryjna jest inna niż ta w Europie. Aby nie zachorować najlepiej: pić tylko wodę butelkowaną, zęby po umyciu płukać też wodą butelkowaną, nie jeść owocy i warzyw ze skórka, w barach nie zamawiać drinków z lodem (rzadko przygotowuje się lód w restauracji z wody filtrowanej!). Pamiętać też należy aby nie przejadać się, pić dużo wody, siedząc dużo na słońcu nie pić alkoholu. Alkohol i orientalne przyprawy dodawane tu do potraw wzmagają pocenie się, a to w rezultacie odwadnia organizm! W tutejszych aptekach leki sprzedawane są bez recepty. Wystarczy powiedzieć prostym nieskomplikowanym językiem angielskim co nam dolega, a farmaceuta pokaże co może pomóc. Najczęściej lekarze przepisują ANTINAL, STREPTOQUIN, SMECTA. Jeśli te leki nie pomagają należy zgłosić się do lekarza.

Osoby o wrażliwym układzie pokarmowym najlepiej aby przed przylotem do Hurghady już w Polsce przyjmowały leki priobiotyczne – szczególnie polecamy “San Probi”.

Bakszysz – napiwków oczekują tutaj wszyscy i dosłownie za wszystko. Według tradycji bakszysz czyli napiwek jest to w krajach arabskich dodatkowe wynagrodzenie za wykonana pracę, jeśli jesteśmy z wyników tej pracy wyjątkowo zadowoleni. Zostawcie parę $ w pokoju a będzie dokładnie wysprzątany, kilka dolarów w barze a Wasze drinki będą wyjątkowo smaczne, po udanej wycieczce można podziękować przewodnikowi, kierowcy itp. W większości restauracji w centrum Hurghady napiwek jest doliczany do rachunku.

Słowniczek – warto zapamiętać parę podstawowych zwrotów z języka arabskiego, które pomogą nam zyskać przychylność miejscowych:

Dzień dobry – Salam Alejkum, Saba el khir

Do widzenia – Masalama

Dziękuje – Szokran

Proszę – Menfadlak

Ile to kosztuję?  – Be kem da?

Tak – Ajwa

Nie – La

Woda – Maja

Przestań, dość- Halas

Po więcej informacji o Hurghadzie zapraszamy na stronę www.hurghada24.pl

Kontakt
Numer telefonu 00201065714894 jest naszym telefonem kontaktowym z turystami.

Proponuje po przylocie do Hurghady napisać na ten numer wiadomość WhatsApp lub Viber, możecie też pisać na nasz profil na Facebook. Jeśli nie będziecie mieli dostępu do internetu proszę o sms – w treści podajcie nazwę hotelu i numer pokoju w którym Państwo mieszkacie a także godzinę o której można zadzwonić.

Poznamy się, porozmawiamy i odpowiemy na Wasze wszystkie pytania.

Jeśli nie uda się Państwu wysłać sms, proszę w hotelowej recepcji zamówić rozmowę telefoniczna z numerem 01065714894 (za niewielka oplata)